Когато бях малка, много обичах вафли – особено онези с шоколад! Това беше най-любимото сладко, което никога не отказвах. Помня как детското ми въображение се чудеше как ли се произвеждат тези вкусотии, които така често си хапвах. Е, с времето пораснах и узнах повече за състава на масовите вафли, предлагани на българския пазар, и спрях изцяло консумацията им. Но ето ме след години, отправила се към поредното пътуване, в което заедно търсим отговор на това как се произвежда истинската храна. Крайната дестинация е фабрика Даримекс – мястото, в което се произвеждат вафли harmonica.Онова детско вълнение отново се поражда в мен. Защото това са вафлите, които днес мога да ям с истинско удоволствие.
Как се произвеждат хубавите вафли?
Ако искате да разберете какво е усещането в една фабрика за вафли, затворете очи и си представете мирис на прясно изпечени вафлени кори и много шоколад. Прекрасно е!
Запознаваме се с Любо, който отговаря за производството. Той ще води нашата обиколка днес. Оглеждам се и виждам всички тези големи машини покрай нас. Набързо разбирам, че да направиш домашна вафла вкъщи граничи с невъзможното.
А задавали ли сте си въпроса, какво всъщност е необходимо, за да се получи една хубава вафла? Отговорът е лесен. Хубава вафла се прави с хубави суровини. Естествено, както споменах, необходимо е и подходящо оборудване.
Видовете вафли се различават по броя на корите и вкуса на крема. Първата стъпка е изпичането на корите. Отделно се приготвя и пълнежът. Следва намазване на вафлените кори, след което те се охлаждат и биват нарязани. Част от тях се тункват, а други преминават директно към последния етап – опаковането.
Тук е моментът да изясним какво точно означава думата “тункване” – това е процесът по заливане на вафлата с темпериран шоколад. През него преминава всяка една вафла покрита с шоколад.
Любо ни разказва и какво включва състава на една добра вафла, подчертавайки, че термини като рафинирани и хидрогенирани мазнини, консерванти, стабилизатори и емулгатори не следва да присъстват в производството.
Основните съставки, които са необходими, за да се произведе една добра вафла, са: био брашно от лимец, био тръстикова захар, био кокосово масло, био слънчогледов тахан, био какао и био обезмаслено мляко. Именно те биват използвани и в производството на вафли harmonica!
За мен е важно да разбера, че рецептата на всяка една от вафлите е много добре прецизирана и дава балансиран хранителен профил на продукта.
За късмета да откриеш правилните партньори
Увлечена съм от споделеното от екипа. За първи път си давам ясна сметка колко предизвикателства има в едно био производство. Както стана ясно, всичко започва със съставките или по-конкретно подбора на естествени суровини с минимална преработка и опростени технологични процеси.
За да се случи това обаче, е нужен добър и прецизен доверен екип, който отговорно да проучи произхода на всяка една суровина. Тук се включват всички детайли около уточняването на процесите, през които е преминала тя, и това дали отговаря на ценностите на бранда.
Така например една от основните суровини, използвани за производството на вафли harmonica, е био брашното от лимец. То се получава само чрез естествен добив Така, както ни го предоставя българската природа.
Тук се появява и голямото предизвикателство в производството, тъй като това означава, че показателите му често варират при различните реколти. Въпреки това към брашното не се добавя абсолютно нищо, което иначе би стабилизирало продукта и би направило работата по-лесна.
С такава жива суровина може да работи само прецизен, опитен и добър технолог. В случая за екипа на harmonica този човек е Любо – партньор с много добри познания, на които те се доверяват изцяло.
За първата вафла на harmonica…
След разходката из фабриката се настаняваме уютно, за да разговаряме за това как започва всичко. Екипът дълго време обмисля идеята да произведе този така любим продукт от детството, но иска това да се случи по качествен и отговорен начин, така че всеки да може да хапва сладко, уверен в доказано чистия произход на съставките.
Така след време се появява първата вафла на harmonica – произведена с чисти съставки и толкова хрупкава. Ентусиазмът на хората не закъснява. Продуктът се приема добре и това мотивира екипът да бъде още по-креативен.
Скоро на пазара излизат нови вкусове, като днес те са цели осем! Месечно във фабриката се произвеждат между 150-200 хиляди вафли, докато в началото тяхната бройка е била около 10 хиляди.
Както се оказва, напълно възможно е да се произведе продукт, често възприеман като ‘джънк”, който обаче да е с чист състав. Harmonica отстоявя вярването си, че всеки трябва да може да хапва любимите си храни, като не е задължително те да са пълни с изкуствени съставки и консерванти, а дори напротив.
…и за една по-специална вафла
Потъвам в мисли за първия път, в който аз самата опитах вафлата на harmonica, и колко щастлива бях да разбера, че български бранд предлага подобен продукт. Методи – един от основателите на harmonica, ме връща обратно в разговора, когато казва, че иска да ни разкаже за една по-специална за него вафла.
През годините често се случва деца и възрастни да го спират и да му казват, че за съжаление не могат да консумират продукта, защото съдържа захар. Това изключително много натъжава Методи, който иска всеки да може да ѝ се наслади от сърце. Tова подтиква екипът към идеята да включат в асортимента си и вафла без захар.
Започват с подробно проучване на възможните подсладители. Вафла без захар ще има, но тя със сигурност трябва да предлага най-добрия възможен хранителен профил. Идеята е да се произведе продукт, чиято ежедневна консумация няма да се отрази негативно на организма.
Спират се на инулин, който всъщност попада към групата на фибрите. Така след време крайният продукт е факт. Но има още една стъпка.
За да са напълно сигурни, че вафлата е подходяща дори за деца, страдащи от диабет, те се обръщат към Асоциацията за деца с диабет, където се запознават с доцент Савова. След дълъг и подробен разговор разбират колко често е препоръчително да бъде консумирана вафлата и в какво количество.
В края на срещата екипът си тръгва с чиста съвест и усмивка на лице – постигнали са своята цел. Да се погрижат и децата с диабет да могат да си хапват вкусна вафла!
И на финал една тайна от кухнята
На въпроса каква ще е следващата вафла, която ще излезе на пазара, те отговарят с усмивка. Тя ще е без глутен и без захар – защото при все повече хора се наблюдава непоносимост към глутен. А трябва да се помисли и за тях!
Щастлива съм, че имам възможността да общувам с тези хора, които за мен са като една магия. И докато продуктите, предлагани от бранда, са част от едно по-масово производство, екипът не прави компромис със своите виждания и съумява да запази чистия състав и така автентичен вкус, който големите производители пренебрегват.
Всичко това отваря нови предизвикателства пред екипа всеки ден. Продуктите не могат да се произведат навсякъде и от всекиго, но те не спират, водени от желанието да предложат пъноценна и вкусна храна.
Срещата ни приключва и скоро се прибирам у дома, където ме посрещат моите момчета. Разказвам им къде бях през деня, докато всички хрупаме от вафлите, с които ме изпрати екипа на фабриката. И сякаш вкусът им е още по-вкусен от преди. Сега, когато знам чистата идея, която стои зад тях.
Ако ви е интересно да научите повече за нашите пътувания с екипа на Под моста, можете да прочетете как се прави био кисело мляко и какви са тайните на истинската боза harmonica.
До скоро!
Leave A Reply